en
 
Расписка при продаже квартиры, образец - fortstroi.com.ua
Информация о недвижимости - comintour.net
Чем штукатурят газобетон, смотрим на странице http://stroidom-shop.ru Как правильно варикоз лечить

Гідравлічний розрахунок і моделювання мереж водопостачання, водовідведення з підвищенням енергоефективності

    Проблема низької енергоефективності систем водопостачання та водовідведення є загально-національною в межах України. Практика проведення гідроенергетичного аналізу багатьох  населених пунктів України (від невеликих сіл, до чималих міст) свідчить про значні ресурси економій енерговитрат, які приховані у помилках в організації інженерних систем, що залишилися в повальній більшості, як спадщина Радянського Союзу. Причиною енергетичних перевитрат можуть бути і зміни гідравлічних режимів експлуатації існуючих систем.

   Проведення реконструкцій систем водопостачання чи водовідведення комунальними підприємствами України в більшості випадків зводиться до заміни старого насосного обладнання, трубопроводів та систем управління на нові. І це відбувається, як правило, в межах застарілих уяв проектних організацій на галузь як таку. Відсутність комплексного розуміння в підході до енергоефективності залишає чимало зайвих тисяч кіловат електроенергії, витрачених марно та включених в тариф лише через або безпорадність «фахівців», або через неможливість залучити фінанси для вирішення проблем.  Якщо крупні комунальні підприємства, частіше – обласні, маючи більші ресурси та фаховість персоналу, все ж допускають помилки в питаннях боротьби за підвищення енергоефективності, то що казати про підприємства рівня об’єднаних територіальних громад, які потерпають від відсутності технічних кадрів для визначення стратегії реконструкцій та модернізацій.

Які комерційні пропозиції зустрічаються на ринку для комунальних підприємств:

1. Санація.

   Одним з найпростіших і не дуже витратних способів санації є релайнінг – тобто затягування в стару трубу нитки попередньо зварених полімерних труб, але меншого діаметра.

Це не лише економія коштів на проведення заміни труб, але і зменшення діаметрів трубопроводів та, відповідно, можлива втрата тиску в мережі або підвищення енерговитрат на транспортування води в разі, коли відсутній гідравлічний розрахунок запланованих конструктивних змін.

2.  Безкоштовна заміна застарілих металевих трубопроводів на нові пластикові зменшеного діаметру.

Та сама проблема, яка на прикладі одного невеличкого міста в моїй практиці  призвела б не до фінансових (на перший погляд) заощаджень, а до збільшення питомих енерговитрат на ділянці до 30%.

3. Заміна насосного обладнання та встановлення станцій управління з перетворювачами частоти.

Типова практика виконання реконструкцій, яка при прийнятті рішень не враховує факт зміни споживання води мережею чи падіння коефіцієнта корисної дії при зменшенні обертів насосного агрегату. І в разі невірного підбору характеристик насосу, його заміна на аналогічний раніше встановленому за тиском та продуктивністю  може призвести так само до додаткових витрат електроенергії.

 Схожі вищезазначеним питання можуть мати конкретні відповіді лише після детального аналізу об’єктів та техніко-комерційного розрахунку до прийняття рішень в розрізі «найменша питома потужність», яка використовується для подачі води.

   Вважаю одним з варіантів рішень загальної проблеми саме моделювання, або використання програм, які дозволяють приймати відповідальні рішення щодо:

  • заміни насосного обладнання;
  • заміни трубопроводів,
  • зменшення енерговитрат за рахунок інколи збільшеного діаметру ділянки чи прокладання додаткових з’єднувальних трубопроводів, які зменшують втрати тиску та, відповідно, енерговитрати;
  • встановлення регулюючих клапанів;
  • використання керуючих засувок для зміни режимів роботи системи, в т.ч. під час проведення ремонтних робіт;
  • зміни «уставок» тиску насосних станцій будь якого рівня для збалансованості роботи системи водопостачання в цілому в різні пори року та часи доби.

   Практика використання власно розроблених та залучених моделей роботи водопровідних систем показала дієвість цього методу і для визначення алгоритмів управління системою, в тому числі як засобу підвищення енергоефективності. Це стосується як вибору пріоритету роботи насосних станцій в розгалужених системах, так і порівняння енергетичних собівартостей подачі води з різних джерел.

  Будь яка водопровідна мережа  має змінний у часі обсяг споживання води. Тому гідравлічний та енергетичний аналіз обов’язково повинні бути проведені в розрізі часових змін характеристик, особливо для насосного обладнання. І якщо йде мова про підвищення енергоефективності, то пріоритет використання того самого насосного обладнання має бути не за друзями-постачальниками,  що буває найчастіше, а – з огляду на найнижчі показники питомої потужності при 100-відсотковій відповідності характеристик насосних станцій режимам роботи системи водопостачання чи водовідведення.

  Окремим питанням аналізу таких систем є і баланс тисків, який в більшості практичних випадків є неконтрольованим. Зустрічалися в системах, які підлягали аналізу, і насоси, що «забивають» один одного, використовуючи марно електроенергію. Збільшений від достатнього тиск на деяких ділянках, завжди призводить до збільшених витрат води споживачами та частих можливих поривів трубопроводів, особливо в межах населених пунктів з великим перепадом висот.

  Ці проблеми могли би бути вирішенні застосуванням сучасних систем диспетчеризації та моніторингу, які, на превеликий жаль, в Україні є скоріше диковинкою, ніж – загальноприйнятим явищем.

  Використання моделювання існуючих систем дозволяє запобігти й проблемі, пов’язаній з діяльністю проектних організацій. Показовим був приклад, коли одному з комунальних підприємств Кіровоградської області проект водогону робили одночасно дві організації – одна проектувала нові артезіанські свердловини, друга розробляла робочий проект реконструкції станції другого підйому. Ще й в загальній системі залишилися в експлуатації старі артезіанські свердловини з насосами, які керовані лише їх прямим пуском. Цілком зрозуміло, що розбалансованість системи була закладена з самого початку в проектному рішенні за відсутністю комплексного погляду на все завдання як таке.

  На практиці зустрічав і об’єкти, в яких в певний період часу значно погіршувалась якість води через її застій на деяких ділянках.  Саме моделювання руху води в мережі та контроль зміни швидкостей та напрямків по ділянкам мережі дозволили б уникнути аналогічних проблем.

 Як висновок – не є проблемою витратити наявні для реконструкцій систем водопостачання або водовідведення інвестиційні чи власні кошти. Проблемою є отримання бажаного та прогнозованого результату вкладення коштів, яких так не вистачає комунальним підприємствам України.

 

Карелін Сергій Павлович

Технічний консультант Програми DOBRE USAID;

Експерт "Expert Platform for Energy Efficiency";

Експерт ПРООН;

Експерт з питань енергоефективного водопостачання та водовідведення

«Асоціації сільських, селищних рад та об’єднаних громад України»;

Директор ПП «ГідроАвтоматизація»

 

 

Баннер на главной в контенте
lorem lorem