en
 

Енергосервісні ЕСКО-контракти у водопостачанні

Проблеми низької енергоефективності водоканалів України є загально прийнятими для переважної більшості комунальних підприємств. Власний досвід аналітичної роботи з аудиту енергоефективності в якості технічного консультанта програми USAID DOBRE, експерта з питань енергоефективного водопостачання та водовідведення "Expert Platform for Energy Efficiency", ПРООН та Асоціації сільських, селищних рад та об’єднаних громад України «АССОГУ», консультанта "Регіонального центру економічних досліджень та підтримки бізнесу", експерта ДП Кіровоградської філії "Укрдержбудекспертиза" та багаторічна практика реалізації великої кількості проектів з реконструкцій та модернізацій існуючих систем водопостачання, як в невеликих населених пунктах, так і в великих містах, дозволяють зробити невтішний висновок – перевитрати електроенергії на більшості комунальних водопостачальних підприємств коливаються в межах від 25 до 70%.

Причин, які призводять до неефективної роботи, досить багато, кожна з яких не може розглядатися відокремлено. Лише комплексний аналіз системи в цілому з вивченням і обладнання, і мереж, і системи управління із певними алгоритмами, проведення глибокого аналізу змінних параметрів, які характеризують функціонування системи та багато іншого – все це є переліком необхідних дій для реального вивчення стану енергоефективності.

Нажаль, більшість проектів зводиться до банальної заміни старого обладнання на нове, не досягаючи при цьому саме оптимізації технологічного процесу забезпечення водою споживача з мінімальними енерговитратами. Низький рівень проектувальників, які працюють окремими відділами по старим лекалам не додає оптимізму у вирішенні зазначених проблем. Тому такі проекти лише витрачають кошти держави або інвесторів марно.

На час написання статті з нетерпінням чекаємо прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання розвитку енергосервісу", особливо «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення».

 Простими словами «Енергосервіс» - це можливість держави за рахунок приватних інвесторів заощадити кошти при оплаті за енергоносії та комунальні послуги. Інвестор власним коштом проводить енергоефективні заходи, а держава зі зекономлених коштів розраховується з ним. Після виплати по договору все майно, утворене під час енергосервісу, переходить у власність держави (місцевої громади). Держава перекладає на інвестора всі свої проблеми (пошук коштів, розробку проектної документації, пошук підрядників, нагляд за будівництвом, налагодження, експлуатацію, сервіс тощо). На виході вона отримує зекономлені кошти, які без енергосервісу «вилетіли б в трубу» (водопровідну).

ЕСКО-контракти, які плануються до запровадження в системах водопостачання, відрізняються від повсякденної роботи групи підприємств "ГідроАвтоматизація" лише тим, що роботи з підвищення енергоефективності виконувались не за власні кошти підприємства, але ж поверталися все одно за рахунок отриманих економій електроенергії.

Наведу приклади результатів роботи з підвищення енергоефективності на деяких діючих об’єктах.

Наглядним прикладом комплексної роботи з комунальним підприємством міста є реконструкція системи водопостачання в цілому в місті Гайворон. Всі роботи проводились із звичайним алгоритмом виконання:

  1. Збір вихідних даних, які характеризують роботу системи.
  2. Створення математичної моделі роботи насосних станцій.
  3. Прийняття технічних рішень та визначення необхідного до заміни обладнання.
  4. Розрахунок прогнозованих інвестицій в проведення реконструкції, необхідне фінансування та термін окупності проекту за рахунок зменшення енерговитрат.

 

Схожий підхід був застосований багато років тому при виконанні реконструкції насосних станцій КП «Лубни-водоканал».

 

 

 

Особливістю виконання заміни обладнання в м. Лубни Полтавської області став термін окупності інвестицій на реконструкцію, який склав всього 6 місяців, і все виключно за рахунок досягнутої економії електроенергії.

               Інколи лише правильним підбором насосного обладнання у відповідності до характеристик існуючої свердловини та подальшої системи трубопроводів, а також – встановленням системи автоматичного управління з оптимальними її налаштуваннями, вдавалося досягнути вражаючих результатів, як на витягах відгуків нижче:

 

 

 

 

 

 

 

Є чимало особливостей при прийнятті рішень підвищення енергоефективності щодо реконструкції окремих об’єктів, таких як Насосна Станція, або складної системи водопостачання, яка складається з багатьох насосних станцій, розгалужених систем трубопроводів та ін. Складні системи потребують більш глобального підходу – це і виконання математичних моделей гідравлічних мереж, це і моделювання роботи насосних станцій з перетворювачами частоти, це і пошук оптимальних алгоритмів керування всім обладнанням для досягнення найменшої енергетичної собівартості послуги водопостачання.

Запрошуємо до співпраці в реалізації енергосервісних контрактів ЕСКО з групою підприємств «ГІДРОАВТОМАТИЗАЦІЯ».

Високий професіоналізм для досягнення найкращого результату ми гарантуємо.

 

З повагою,

Співзасновник групи підприємств «ГідроАвтоматизація»  Карелін Сергій Павлович

+/380/ 67 520-34-88, +/380/ 99 916-89-29

 

Технічний консультант Програми DOBRE USAID;

Експерт "Expert Platform for Energy Efficiency" http://expe.energoeffect.org.ua/ua/karelin;

Експерт ПРООН;

Експерт з питань енергоефективного водопостачання та водовідведення

«Асоціації сільських, селищних рад та об’єднаних громад України»;

Технічний консультант "Регіонального центру економічних досліджень та підтримки бізнесу";

Експерт ДП Кіровоградської філії "Укрдержбудекспертиза"

Баннер на главной в контенте
lorem lorem